2017 m. gruodžio 6 d., trečiadienis

Norintiems pradėti verslą Estijoje


Pasaulyje vyraujanti globalizacija skatina verslininkus ieškoti alternatyvų, kuriant savo verslą kitose šalyse. Tai palengvino ir tas faktas, jog įmonę įkurti galima jau ir internetu. Taip pat yra daug patarėjų ir paslaugų paketų, kurie padeda atlikti visą šį įmonės įsteigimo kitoje šalyje darbą. Ši idėja neaplenkia ir Lietuvos verslininkų, kuriuos vilioja palanki verslo aplinka Estijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Airijoje, Suomijoje ir kitose valstybėse. Vis dažniau iš šių ir kitų šalių pasirenkama Estija. Tad kuo palanki ši aplinka ir ką reikėtų žinoti prieš kuriant verslą Estijoje?

Ekonomistai, tokie kaip Gitanas Nausėda, Rokas Grajauskas, Mantvydas Štareika, teigia, kad palankiausia verslui kurti Baltijos šalis yra Estija. Taip yra dėl to, nes yra pripažinta, jog ši šalis yra labiausiai išsivysčiusi ir ekonomiškai pažengusi iš trijų Baltijos valstybių. G. Nausėda kaip pagrindinę to priežastį išskiria tai, jog Estija patrauklesnė investuotojams dėl to, kad jau ilgai pasauliui save pristato kaip IT valstybę. R. Grajausko nuomone, Estija tapo ekonomiškai stipresnė dėl palankios geografinės padėties, kurios dėka ši šalis po krizės gavo daugiau investicijų dėl to, nes ekonomiškai stipri Suomija yra vos už keliolikos kilometrų. Bendrovės „Coface Lietuva“ vadovas M. Štareika pabrėžia, jog Estija aplenkė Lietuvą verslo rizikos valdymo reitinge, tai įrodo, kad šalies verslo įsipareigojimų rizika yra žema. Buvusio Estijos ambasadoriaus Lietuvoje Toomo Kukko nuomone, šį Estijos ekonomikos šuolį į priekį lėmė teisingi sprendimai krizės metu, kurių dėka buvo išvengta didesnių nuostolių. Taip pat, nepaisydama krizės, Estija įsivedė eurą ir taip įrodė savo ekonomikos stabilumą. Taigi šie ekonomistai išskiria nemažai priežasčių, kodėl Estija yra palankesnė kurti verslą nei Lietuva. Nors žinoma atsiranda ir prieštaringų nuomonių, tačiau Estijoje didėja lietuviškų įmonių ir produktų, kurie užima vis didesnę rinkos dalį. Ką reikėtų žinoti prieš priimant sprendimą kurti įmonė Estijoje?
Visų pirma, kokias įmones galima įkurti Estijoje?
·         Uždarąją akcinę bendrovę;
·         Akcinę bendrovę;
·         Bendrąją partnerystę;
·         Ribotos atsakomybės įmonę;
·         Komercinę asociaciją.
Užsienio bendrovės taip pat gali siūlyti savo prekes ir paslaugas steigiant filialą, kuris gali būti registruotas Estijos komerciniame registre, pateikus paraišką ir reikiamus dokumentus. Tačiau filialas nėra laikomas verslo subjektu. Estų teigimu, įmonės registravimo procesas trunka vos 3 valandas, o pats įregistravimas iki 3 dienų.
Kitas labai svarbus aspektas yra mokesčiai, kuriais apmokestinamos Estijos įmonės. Pagrindiniai du įmonių mokesčiai yra dividendai ir pridėtinės vertės mokestis. Kaip daugelis žino, Estijoje nėra pelno mokesčio, jis mokamas tik tada, kai skirstomas pelnas, tai reiškia, kai mokami dividendai, todėl ir priskiriamas prie dividendų mokesčio. Dividendų mokestis mokamas 25% nuo jų sumos, tačiau nuo 2018m. žadama sumažinti šį mokestį iki 14%. Tačiau verta atkreipti dėmesį, jog nuo iš Estijos įmonės mokamų dividendų Lietuvoje fizinis asmuo, kuris yra šios įmonės akcininkas, taip pat turi sumokėti dar 15% Lietuvos pajamų mokestį nuo dividendų, todėl susidaro nemaža mokestinė našta. Estijos PVM tarifas 20%, kurį įmonė turi mokėti, jeigu turi PVM kodą ir yra apmokestinama. Kiti mokesčiai įmonėje susidaro, jeigu ji turi darbuotojų, šiuos mokesčius sudaro mokesčiai susiję su atlyginimų mokėjimu. Reikėtų žinoti kelis faktus apie Estijos atlyginimus (2017m. duomenimis):
·         Minimalus darbo užmokestis – 470 eurų per mėnesį;
·         Neapmokestinamasis minimumas – 180 eurų;
·         Pajamų mokestis – 20%;
·         Socialinio draudimo mokestis – 33%;
·         Kaupiamosios pensijos mokestis – 2-3%
·     Draudimas nuo nedarbo – 2,4% (iš jų 1,6% moka darbuotojas)
Taigi įmonė turi sumokėti socialinį draudimo mokestį ir draudimą nuo nedarbo (0,8%), darbuotojas sumoka likusius išvardintus mokesčius. Ekonomisto G. Nausėdos teigimu, šalyje nustatytas didesnis minimalus darbo užmokestis dėl kitokios atlyginimų politikos – mažiau atlyginimų mokama vokeliuose, mažesnis šešėlis ir daugiau surenkamų mokesčių.
Dar vienas verslo Estijoje privalumas – paprastas bankų sąskaitų valdymas internetu. Estijos internetinė bankininkystė yra viena geriausiai išvystytų visoje Europoje. Estija garsėja kaip turinti paprasčiausią verslo valdymo sistemą ir lyderiaujanti pritaikant skaitmenines technologijas kasdieniniame gyvenime. Yra nemažai konsultacinių įmonių, kurios gali tiesiogiai ir netiesiogiai suteikti pagalbą atsidarant banko sąskaitą šioje šalyje.
Taigi galima teigti, kad Estija yra puiki šalis investicijoms ir verslo kūrimui. Nors tai maža valstybė, tačiau čia puikios galimybės įgyvendinti savo idėją ir ją toliau plėtoti. Norintiems dar daugiau sužinoti apie verslo galimybes Estijoje, pravartu užsukti į „Enterprise Estonia“ internetinę svetainę, kurioje galima rasti naudingų kontaktų ir patarimų.

Straipsnį parengė Roberta Orlaitė 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą