2017 m. gruodžio 5 d., antradienis

Pajamų mokesčiai Švedijoje apie kuriuos turėtų žinoti ten vykstantys dirbti


Mokesčiai yra neatsiejami nuo pajamų, kai gauname įvairias pajamas mums kyla prievolė sumokėti mokesčius nuo jų. Daugelis žmonių skundžiasi dėl šios prievolės, kad mokesčių našta yra per didelė, tačiau iš kitos pusės mokesčiai yra valstybės pagrindinės lėšos, kurių valstybei reikia norint atlikti pagrindines funkcijas. Daugelis žmonių dėl mažų pajamų ir dėl per didelės mokesčių naštos nori išvykti į svetimas šalis, viena iš tokių į kuria vyksta dirbti yra ir Švedija. Šiame straipsnyje bus analizuojamas pajamų apmokestinimas Švedijoje, kurioje mokesčių tarifai yra vieni didžiausių Europos šalyse.
Švedijoje yra taikoma progresinė mokesčių sistema. Vienas iš pagrindinių mokesčių yra pajamų mokestis. Šį mokesčio prievolė gali būti neribotos ir ribojamos atsakomybės, tai priklauso nuo to kiek laiko asmuo dirbo Švedijoje. Jei asmuo Švedijoje dirbo ilgiau nei 6 mėn. ir yra registruotas kaip Švedijos gyventojas, tai bus taikoma neribota mokesčių atsakomybė. Ir priešingai, jei asmuo dirbo mažiau nei 6 mėn. bus taikoma ribota mokesčių atsakomybė.

Asmenys, kurie yra registruoti kaip Švedijos gyventojai


Asmenys gyvenantis Švedijoje privalo mokėti pajamų mokestį, į kurį įskaičiuojamas ir socialinio draudimo įmokos. Švedijos gyventojo gaunamos pajamos yra skirstomos į tris skirtingas pajamų kategorijas:
1.      Apmokestinamojo darbo pajamos
2.      Apmokestinamos pajamos iš kapitalo
3.      Vietos valdžios mokestis už nekilnojamąjį turtą
1 kategorijos pajamos, tai darbuotojo gaunamos pajamos, kurios apmokestinamos pajamų mokesčių. Prieš apmokestinimą yra leidžiama atskaityti bazinę išmoką, už darbe patirtas išlaidas, kuri gali būti nuo 13200 SEK iki 34500 SEK, likusi suma yra apmokestinama savivaldybės mokesčiais (priklausomai nuo savivaldybės, mokesčio tarifas 29-34%), bažnyčios ir laidojimo mokesčiu (apie 1-2%), bei apmokestinama progresiniais valstybiniais mokesčiais. Valstybinis pajamų mokestis yra 20% tos apmokestinamųjų pajamų dalies, kuri viršija 452100 SEK, jei apmokestinamos pajamos viršija 651700 SEK, tai viršijama suma yra papildomai apmokestinama dar 5%.
2 kategorijos pajamos - pajamos iš akcijų palūkanų ar dividendų yra apmokestinamos kaip kapitalo pajamos, jos apmokestinamos fiksuotu 30% mokesčio tarifu. Taip pat parduodant asmeninę gyvenamąją vietą pajamos yra laikomos iš kapitalo. Tačiau apmokestinimo bazė yra 22/30 nuo gautų pajamų.
3 kategorija – mokestis mokamas jei gyventojas turi nekilnojamąjį turtą, mokesčio tarifas yra 0,75% nuo nekilnojamojo turto vertės ir mokestis negali būti didesnis nei 7687 SEK per metus.

Asmenys ne Švedijos gyventojai


Asmenys atvykę dirbti į Švedija ir nesantys Švedijos gyventojai yra apmokestinami tik tam tikrais mokesčiais ir yra apmokestinamos tik pajamos gaunamos iš Švedijos, yra 5 mokesčio kategorijos:
1 kategorija – specialus pajamų mokestis ne Švedijos gyventojams yra mokamas 20% nuo darbo užmokesčio, jūrininkų pajamoms yra taikomas 15% mokesčio tarifas.
2 kategorija – specialus pajamų mokestis ne Švedijos atlikėjams, menininkams, sportininkams ir kt. yra taikomas 15% tarifas nuo gaunamo atlygio.
3 kategorija – nuo darbuotojo gaunamų pajamų yra mokamas pajamų mokestis, kuri sudaro savivaldybės mokestis (25%) ir progresiniai valstybinės mokesčiai. Pajamų dalis, kuri viršiją 438900 SEK apmokestinamos 20%, o pajamų dalis, kurios viršiją 638500 SEK papildomai apmokestinamos 5%
4 kategorija – pajamos iš akcijų palūkanų ar dividendų yra apmokestinamos kaip kapitalo pajamos ir apmokestinamos fiksuotu 30% mokesčiu tarifu.
5 kategorija –  nuosavybės mokestis yra taikomas, jei asmuo turi nekilnojamojo turto, ir šis yra apmokestinamas 0,75% nuo nuosavybės vertės.
Prieš planuojant išvykti dirbti į svetima šalį visų pirma reikėtų pasidomėti tos šalies mokesčiais ir mokesčių našta, nes pavyzdžiui mokesčiai Švedijoje gali svyruoti nuo 31% iki 60%, priklausomai nuo savivaldybės ir nuo gaunamų pajamų. Gal vis dėlto Lietuvoje mokesčių našta nėra tokia didelė kaip kitose valstybėse ir neverta vykti kitur.

Straipsnį parengė Martynas Liutkus

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą