2017 m. gruodžio 4 d., pirmadienis


Verslo mokesčiai Graikijoje. Ką reikėtų žinoti?



Turbūt bene kiekvienas bent kartą gyvenime yra susimąstęs kaip gerai būtų gyventi ten, kur ištisus metus šviečia saulė, nebūna blogo oro ir žmonės gyvena visai kitu ritmu. Viena iš tokių egzotinių šalių yra labiausiai saulėta Europos vieta- Graikija. Pasidomėjome sąlygomis ir mokesčiais kuriant savo verslą Graikijoje.

Mokesčių norma Graikijoje yra 29% (nuo 2019 m. sausio 1d tarifas bus sumažintas iki 26%, išskyrus kredito įstaigas, kurių pajamos ir toliau bus apmokestintos 29%) koorporacijų, ribotos atsakomybės bendrovių, partnerytės, kooperatyvų bei bendrų įmonių pelno. Pelno mokestis Graikijoje yra 15%, Lietuvoje pelno mokestis taipogi yra 15%.


Pagal naudingojo įstatymo 89/67 nuostatas, užsienio subjektai gali įsteigti savo veiklą Graikijoje, išimtinai tam, kad galėtų teikti tam tikras paslaugas savo pagrindinei buveinei arba bet kuriai kitai užsienyje veikiančiai įmonei (tokioms kaip konsultavimas, centralizuota apskaitos parama, gamybos kokybės kontrolė, procesai ir paslaugos, projektų planavimo paslaugos, reklamos bei rinkodaros ir duomenų apdorojimo paslaugos). Tokioms įmonėms bus apmokestinami didesni pajamų dydžiai arba numanomos pajamos, kurios bus nustatytos kaštai plius tam tikra įmoka (ne mažesnė nei 5%), kurią pagal veiklos sektorių yra nustačiusi Finansų ministerija.


Statybos bendrovių, vykdančių viešuosius arba privačius statybos projektus, pelnas apmokestinamas taip pat, kaip ir kitų juridinių asmenų, remiantis jų apskaitos pelnu. Visiems mokėjimams, atliekamiems statybos bendrovėms, taikomas 3% išskaičiuojamas mokestis, kuris yra įskaitytas į galutinį mokestį.  Visos išlaidos, atitinkančios tam tikrus kriterijus, yra atskaitomos, išskyrus tam tikras išlaidas, kurios nurodytos kaip neatskaitytinos.

Visos faktinės ir patvirtintos verslo sąnaudos yra atskaitomos, jei jos patiriamos verslo naudai arba vykdomos įprastų komercinių sandorių metu, jų vertė nėra laikoma žemesnė arba didesnė už rinkos vertę, remiantis mokesčių inspekcijai prieinama informacija, ir jie įrašomi į ūkio subjekto apskaitos knygas tuo laikotarpiu, kai jie atsirado ir patvirtinami tinkamais patvirtinamaisiais dokumentais. Ypatingai neapmokėtinos išlaidos yra: palūkanos už paskolas (išskyrus banko paskolas) tokiu mastu, kad suma viršytų palūkanas, kurios būtų buvusios mokėtinos nefinansinėms įstaigoms suteiktoms atnaujinamoms kredito linijoms, išlaidoms, viršijančioms 500 eurų, kurių dalinis arba visiškas mokėjimas nebuvo atliktas per bankus, neatskaitytos socialinio draudimo įmokos, mokesčiai už neteisėtą veiklą, pajamų mokestis / baudos (įskaitant verslininkystės pareigą ir specialią solidarumo įmoką), taip pat PVM, taikomas neatskaičiuojamoms išlaidoms, sumoms, mokamoms asmenims arba ne ES juridiniams asmenims, ar šalims kurioms taikomas lengvatinis mokesčių režimas (nebent mokesčio mokėtojas gali įrodyti, kad tokie mokėjimai yra susiję su faktiniais ir įprastais sandoriais, ir jie neatspindi pelno, pajamų ar kapitalo prieaugio mokesčių vengimui) ir t.t.

Graikijoje nuostoliai gali būti perkeliami penkis metus nuo mokestinių metų, kuriais jie atsirado, pabaigos, nebent mokesčio mokėtojas negali įrodyti, kad šis perkėlimas buvo vykdomas tik dėl komercinių ar verslo priežasčių, o ne dėl mokesčių vengimo.

Mokestis Graikijoje yra mokamas už mokėjimus užsienio mokesčių mokėtojams pagal šias normas: dividendai 15%, palūkanos 15%, autorinis honoraras 15%. Graikijoje mokesčiai už paslaugas taip pat gali būti apmokestinami 20% tarifu (pvz, paslaugų mokesčiai už techninius projektus, valdymo mokesčiai, konsultacijos ir kitos susijusios paslaugos). Išimtiniais atvejais statybos bendrovių mokėjimai, kaip nurodyta aukščiau, yra 3%.

Svarbiausias netiesioginis mokestis yra pridėtinės vertės mokestis (PVM), kurio įprastas tarifas yra 24% ir jis taikomas daugumai prekių bei paslaugų tiekimui. Tačiau PVM mokestis nėra fiksuotas- visoms prekėms, kurios nepriklauso jokiai specialiai kategorijai, taikomas 24% PVM mokestis, 1 kategorijos prekių atveju PVM yra 13% (apgyvendinimo paslaugos, kai kurie farmacijos produktai, žemės ūkio reikmenys, namų priežiūros paslaugos) 2 kategorijos 6% (kai kurie farmacijos produktai, kai kurios knygos (išskyrus elektronines), kai kurie laikraščiai bei periodiniai leidiniai). Kai kurioms prekėms ar paslaugoms PVM nėra taikomas, pvz: medicinos paslaugoms  ir švietimui. Kai kuriose salose 1 kategorijos prekėms taikomas 17% PVM mokestis.

Kiti mokesčiai apima kapitalo koncentracijos mokestį (1%) dėl tam tikrų kapitalo injekcijų ir žyminį mokestį (nuo 1,2% iki 3,6%), taikomą tam tikriems sandoriams, pvz paskoloms.

Papildomas mokestis taikomas privatiems asmenims, turintiems nekilnojamąjį turtą, kurio bendra suma yra didesnė nei 200 000 EUR, ir apskaičiuojama iš perteklinės vertės palaipsniui nuo 0,1% iki 1,15%. Juridiniams asmenims taip pat taikomas papildomas mokestis, kuris paprastai apskaičiuojamas pagal jų nekilnojamojo turto bendrą vertę 5,5 ‰, nebent turtas naudojamas savo verslo tikslais, tokiu atveju šis tarifas sumažėja iki 1 ‰. Esant tokioms sąlygoms, asmenims gali būti skiriamas dalinis ar visiškas mokesčio sumažinimas, o juridiniams asmenims gali būti atidėtas mokesčio atidėjimas.

Be to, Graikijos ir užsienio kompanijoms, turinčioms arba turinčioms nuosavybės teisę į (naudojamą) nekilnojamąjį turtą Graikijoje, taikomas specialus metinis mokestis, apskaičiuotas pagal 15% nekilnojamojo turto objektyvią mokesčių vertę, nebent būtų įvykdytos tam tikros sąlygos (įskaitant a) jei jų galutiniai individualūs akcininkai atskleidžiami / gauna Graikijos mokesčių numerį ir (b) tam tikrus subjektus, pvz., listinguojamus subjektus, bankus ir kt.).

Nepaisant pastarąjį dešimtmetį Graikiją alinančios finansinės krizės, Forbes atlikto tyrimo metu 2016 metais, Graikija užėmė 47 vietą tarp pasaulio šalių, kuriose palankiausios sąlygos kurti verslą. Tuo tarpu Lietuvai atiteko 15-a vieta.

Straipsnį parengė Goda Adomynaitė, Ernestas Domarka

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą